تبلیغات
نما نیوز - *آغاز به كار سایت طرح اصلاح پول ملی*
 

بانك مركزی از ساعتی پیش وب‌سایت مخصوص طرح اصلاح پول ملی را راه‌اندازی كرد.

به گزارش خبرنگار بانك و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این وب‌سایت به عنوان یكی از ساب‌پورتال‌های سایت بانك مركزی با نشانی http://reform.cbi.ir راه‌اندازی شده و از بخش‌های مختلفی مثل تالار گفت‌وگو، پیشنهاد نماد برای پول ملی، تاریخچه اسكناس و مسكوك و اخبار تشكیل شده است.

محمود بهمنی ـ رییس‌كل بانك مركزی ـ در پیامی درباره راه اندازی این پایگاه اطلاع‌رسانی آورده است:

"گنجاندن برنامه اصلاح واحد پول کشور در مجموعه طرح تحول اقتصادی دولت موجب شد که از سال ‌١٣٨٦ تاکنون بحث‌های زیادی دراین خصوص مطرح شود. این مباحث اکثرا در محیط های دانشگاهی و تخصصی صورت می‌گرفت و گاهی به مطبوعات نیز کشانده می‌شد. اگرچه حوزه اصلاح واحد پول شامل جنبه‌های مختلف می‌شود، لیکن توجه عامه بر برنامه حذف صفر از پول ملی تمرکز داشت.

بدین ترتیب برای آحاد جامعه که در جریان بخشی از مسائل مربوط به برداشتن صفر از پول قرار گرفته بودند سوالات متعددی ایجاد شد. متعاقب آن و باتوجه به نقش و جایگاه بانک مرکزی در این برنامه، انبوهی از نامه، فاکس و ایمیل به سوی بانک مرکزی سرازیر شد که حاوی پرسش‌های متعدد در مورد برنامه مذکور بودند. در کنار آن تمایل اصحاب رسانه برای دریافت اطلاعات بیشتر دراین زمینه نیز وجود داشت که در مجموع بیان‌گر نیاز جامعه به آگاهی از کم و کیف موضوع بود.

بانك مرکزی به منظور پاسخگویی به سوالات و حل ابهامات ایجادشده، قصد دارد اطلاع‌رسانی عمومی را نه تنها از طریق روش‌ها و ابزارهای متداول که با استفاده از امکانات محیط اینترنتی نیز پی‌گیری نماید. در این راستا، پایگاه اطلاع‌رسانی مخصوص برنامه اصلاح واحد پول طراحی شده که برای عموم قابل دسترسی است.

لازم به ذکر است که راه‌اندازی این پایگاه لزوما به مفهوم اجرای قریب‌الوقوع برنامه حذف صفر از پول ملی نیست بلکه هدف اصلی ایجاد یک رابطه دوسویه است. از یک سو بانک مرکزی آحاد جامعه را درجریان آخرین تحولات مربوط به اصلاح واحد پول کشور قرار خواهد داد و از سوی دیگر با نظرات، نگرانی‌ها ، پیشنهادها و سوالات مطرح در جامعه از نزدیک آشنا خواهد شد. لذا انتظار می‌رود کاربران پایگاه اطلاع‌رسانی مورد اشاره با مشارکت در نظرسنجی‌ها و ارسال نظرات و پیشنهادات خود به تقویت این رابطه کمک كنند. بدین ترتیب هر زمان که اجرای برنامه مورداشاره قطعی شد، با همراهی مردم و مسئولان می‌توان جنبه‌های حاشیه‌ای آن را به حداقل رساند و نسبت به نتایج موفقیت‌آمیز آن اطمینان حاصل كرد."

تا ساعت ‌١٤ و ‌١٥ دقیقه امروز (شنبه) ‌٢٥ تیرماه حدود ‌١١ هزار نفر از این وب‌سایت بازدید كردند.

در بخش "اهداف اصلاح پول ملی" این سایت در تبیین دلایل حذف چهار صفر از پول ملی آمده است:

طبق بند (ب) ماده ‌١٠ قانون پولی وبانکی کشور، یکی از اهداف بانک مرکزی تسهیل مبادلات بازرگانی است. روان‌سازی جریان مبادلات بازرگانی مستلزم برخورداری از یک نظام پرداخت جامع وکارآمداست که بخش عمده ابزارهای این نظام را درایران اسکناس و مسکوک تشکیل می‌دهد.

تورم انباشته چهار دهه اخیر اقتصاد کشور موجب کاهش قدرت خرید واحد پول کشورشده است. این واقعیت در کنار محدودیت هایی که برای چاپ اسکناس درشت وجود داشت منجر به گسترش قابل توجه حجم اسکناس درجریان گردیده که تبعات آن در زیر آمده است.

الف ـ استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره

ب- مشکلات مترتب در زمینه‌های محاسباتی و حسابداری دفاتر

ج- ناامنی در حمل مقادیر زیاد پول حتی برای مبادلات روزمره

د ـ معطل شدن درصف بانک‌ها و معضلات شمارش حجم بالای اسکناس و سکه

ه ـ تغییر واحد پول کشور از ریال به تومان به دلیل بزرگ شدن ارقام پولی

و- اجبار در استفاده از ایران‌چک با توجه به مشکلات حقوقی ناظر بر آن

ز- هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس‌های درجریان با توجه به حجم انبوه اسکناس

ح- بالا بودن استهلاک اسکناس به دلیل نگهداری آن در حجم زیاد

لذا برای حل مشکلات موجود تغییر واحد پول کشور به عنوان راهکار نهایی مطرح است.

منبع: ایسنا

نوع مطلب : علمی - فناوری، 
برچسب ها :
نما نیوز
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نما نیوزی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون درباره وبلاگ نما نیوز ؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :